ambersanjose123 ambersanjose123
  • 24-11-2015
  • Mathematics
contestada

zasha spent $6 on packages of gum.How many more packages of gum that cost $1.20 each can she buy if she has a $20 bill

Respuesta :

Since3122015
Since3122015 Since3122015
  • 24-11-2015
Assuming that she had a $20 bill after buying the $6 of packages of gum:

[tex]\frac{20}{1.2}\\\frac{50}{3}\\16.667\\16[/tex]

16 packages of gum
Answer Link

Otras preguntas

Which detail BEST supports the central idea of the PRO article?
G= 6x , for x What is the answer
The chart of accounts for the Corning Company includes the following: Account Name Account Number Cash 11 Accounts Receivable 13 Prepaid Insurance 15 Accounts P
Company A has current assets of $6,000, net fixed assets of $25,100, current liabilities of $4,950, and long-term debt of $12,000. What is the value of the shar
Suppose you want to invest $10,000. You have two options: (1) Invest in California municipal bonds with an expected rate of return of 13.00%, or (2) invest in J
Which statement about electromagnetic radiation is correct? a. As the wavelength decreases the energy decreases. b. The amplitude of a wave depends on the frequ
In May of 2018, Raymond Financial Services became involved in a penalty dispute with the EPA. At December 31, 2018, the environmental attorney for Raymond indic
Each stock's rate of return in a given year consists of a dividend yield (which might be zero) plus a capital gains yield (which could be positive, negative, or
Describe the difference between the terms "mass number” and “atomic mass”.
Which of the following is most likely the next step in the series? оооо